Sobotni wieczór zgromadził w MOK Centrum Kultury wielbicieli sztuki. O 18.00 rozpoczął się wernisaż wystawy Czesława Gałużnego "Spojrzenia".

DSC 0017

Artysta - znany malarz, rzeźbiarz i poeta jest olkuszanom bliski dzięki wieloletniej współpracy z tutejszym środowiskiem artystycznym i instytucjami kultury. Więzy przyjaźni z twórcami olkuskimi łączą nie tylko artystę, ale i prowadzoną przez niego w Sosnowcu grupę plastyczną Relacje.

DSC 0010

Czesław Gałużny uprawia nie tylko malarstwo, rysunek, rzeźbę i poezję; zajmuje się też projektowaniem wnętrz, malarstwem ściennym i edukacją. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy, a także członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

DSC 0014

Wystawiał swoje prace na około 500 wystawach zbiorowych międzynarodowych i ogólnopolskich, miał też 75 wystaw indywidualnych. Był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i odznaczany, w tym odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Jego prace znajdują się w wielu muzeach Polski.

DSC 0059

Wernisaż otworzyła Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Regionalnego MOK,  ciepłymi słowami witając twórcę i opowiadając o jego artystycznej drodze. Przytoczyła słowa Macieja Szczawińskiego, krytyka literackiego, publicysty kulturalnego i pisarza, doskonale charakteryzujące Czesława Gałużnego "...jest jednym z ostatnich romantyków współczesnego malarstwa polskiego. (...) Od początku swej drogi porusza się w sposób na wskroś romantyczny. Czyli nie kroczy, nie wspina się, nie podskakuje, ale płynie i frunie nieoczywistym kolorem, zaskakującym konturem, dziwną halucynacją, jakby spoza obrazu płynącą aurą."

DSC 0029

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Beata Soboń powitała artystę bukietem kwiatów i serdecznym podziękowaniem za wieloletnią przyjaźń.

DSC 0039

Sam Czesław Gałużny zauroczył zebranych opowieścią o swoim widzeniu sztuki, swojej miłości do piękna. W jego wizji artysta jest zarówno gladiatorem, niewolnikiem walczącym ze swoimi słabościami, jak i człowiekiem na wskroś wolnym - wolność daje mu pasja twórcza, wolność daje sztuka. To właśnie spojrzenie Czesława Gałużnego.

DSC 0023

DSC 0024

Na zaproszenie artysty goście wernisażu podążyli wskazaną drogą, która każdego prowadziła gdzie indziej, przez podobne, ale widziane inaczej krajobrazy. Podczas tej podróży był czas na rozmowy, wspomnienia, nowe znajomości, lamkę wina i filiżankę kawy. Na życie i przeżywanie.

DSC 0019

DSC 0060

DSC 0020

DSC 0051

Sporo emocji wzbudziło losowanie obrazu przedstawiającego okolice Olkusza. Każdy ściskał w ręce piękny folder wystawy, opracowany przez Klaudię Zub-Piechowicz i sprawdzał swój - oby zwycięski - numer. Okrzyk radości zagłuszył westchnienia rozczarowania. Wielbiciele malarstwa entuzjastycznie powitali propozycję z tłumu, aby na każdy los przypadał jeden obraz. Może następnym razem?

DSC 0065

DSC 0066

To był magiczny wieczór, który ukazał nam część duszy artysty, poety, marzyciela i niezwykłego człowieka.

DSC 0067

Wystawę można oglądać w MOK Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej do 27 listopada.  A 27-go zapraszamy na niezwykłe zakończenie.  Szczegóły wkrótce.

"Zagubionymi myślami

Rysujesz na kolejnej

Kartce

Kłębowisko kresek i linii

Przenikasz

W głąb siebie

Do bólu

Krzyczysz

Za mało

Za dużo

Ciebie"

Pejzaż, Czesław Gałużny