Ponad 100 młodych wykonawców i pedagogów wystąpiło przed wypełnioną do ostatniego miejsca widownią podczas koncertu podsumowującego rok nauczania w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Olkuszu. Koncert ten, wyjątkowy również przez zadedykowanie go pamięci Papieża Polaka, odbył się w olkuskim Miejskim Domu Kultury 18 maja 2016 r., w dzień urodzin Karola Wojtyły.

Doroczny koncert PSM. Fot.: Krzysztof Boniecki

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Olkuszu, na co dzień kształcąca muzyczne talenty z całego powiatu, a nawet spoza jego granic, ma wiele powodów by tak uroczyście obchodzić zakończenie kolejnego roku nauczania. Ponad półwieczna historia tej placówki pełna jest sukcesów, a i w ciągu minionych miesięcy nie zabrakło powodów do satysfakcji dla pedagogów oraz uczniów. Dyrektor olkuskiej PSM Halina Barańska-Flak wymieniła przed koncertem laureatów ogólnopolskich konkursów, w tym zdobywców pierwszych nagród. Ich listę zamieszczamy na końcu artykułu. Ponadto szkoła jest organizatorem ogólnopolskich festiwali z udziałem wybitnych artystów, a są to: „Mały violinista” oraz „Oblicza perkusji”.

Doroczny koncert PSM. Fot.: Krzysztof Boniecki

Koncert wieńczący rok szkolny 2015/2016 dał publiczności okazję do poznania szerokiego wachlarza specjalności, w których kształcone są najmłodsze muzyczne talenty. Przede wszystkim jednak była to właśnie prezentacja wrażliwości artystycznej i umiejętności nabytych pod okiem doświadczonych olkuskich pedagogów. Przygotowując koncert organizatorzy zadbali również i o to, by zaspokoić różnorodne oczekiwania publiczności. W programie znalazły się m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Astora Piazzolli, Fryderyka Chopina oraz Jana Kantego Pawluśkiewicza, Wincentego z Krakowa i Louisa Armstronga.

Doroczny koncert PSM. Fot.: Krzysztof Boniecki

W tej na pierwszy rzut oka zaskakującej mozaice, zachowane zostały jednak powaga i klimat należny koncertowi dedykowanemu pamięci Papieża Polaka. Program otworzyły „Życzenia dla Jana Pawła II”, a w dalszej części wybrzmiały takie utwory jak: „Ave Maria”, czy „Panis Angelicus”. Wykonywały je na przemian duet, trio, kameralne zespoły instrumentalne, big band, orkiestra smyczkowa oraz chór, a wraz z uczniami występowali kształcący ich na co dzień nauczyciele.

Doroczny koncert PSM. Fot.: Krzysztof Boniecki

Wszystkie partie solowe wykonywali uczniowie laureaci konkursów. W przerwach między utworami uczniowie recytowali wiersze Karola Wojtyły. Na zakończenie, przy okazji podziękowań za przygotowanie koncertu i gorące przyjęcie go przez publiczność, pojawiły się też wzruszenia. Bez wątpienia dyrekcja, nauczyciele i rodzice występujących młodych muzyków mieli tego dnia wiele powodów do dumy.

Doroczny koncert PSM. Fot.: Krzysztof Boniecki

Koncert zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia przy wsparciu technicznym Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Zdjecia: Krzysztof Boniecki.

Osiągnięcia uczniów PSM I St. w Olkuszu w roku szkolnym 2015/2016

Weronika Gęgotek kl. VI/6 – klasa klarnetu – nauczyciel Michał Szerszeń:
- I miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Jupiter 2016” w Krakowie,
- III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Klarnet-Saksofon w Sosnowcu,
- wyróżnienie w XXV Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie.

Trio Wiktoria Kieca, Jan Jamroś i Michał Ziółkowski – klasa gitary- naucz. Tadeusz Spyra:
- I miejsce w I Małopolskim Konkursie Zespołów Gitarowych w Krzeszowicach.

Kinga Marzec kl. I/6 – klasa skrzypiec- naucz. Jan Kućmierczyk:
- I miejsce w gr. I w VI Olkuskim Festiwalu Skrzypcowym „Mały violinista”.

Katarzyna Rech kl. IV/4 – klasa saksofonu – naucz. Kamil Gumiela:
- III miejsce w IX Regionalnych Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych i Blaszanych w Nowym Targu.

Maria Mittmann kl. II/6- klasa fortepianu – naucz. Iwona Polańska:
- III miejsce w Lubaczowskich Impresjach Muzycznych - IX Międzyregionalny Przegląd Fortepianowy Uczniów Szkół Muzycznych I st. w kl. I-III  sześcioletniego cyklu nauczania w Lubaczowie.

Duet Klara Liszka kl. V/6 i Pola Stechura kl. III/6 – klasa fortepianu – naucz. Iwona Polańska:
- II miejsce w II Międzyszkolnym konkursie zespołów fortepianowych „Na cztery ręce” w Miechowie.

Klara Liszka kl. V/6 - klasa fortepianu - naucz. Iwona Polańska:
- wyróżnienie w „Wiosennych Spotkaniach Muzycznych” w Kolbuszowej.

Blanka Ból kl. II/6 - klasa wiolonczeli – naucz. Beata Cholewa:
- wyróżnienie w III Międzyszkolnych Konfrontacjach Wiolonczelowych w Będzinie.

Maciej Filo kl. IV/6 - klasa klarnetu - naucz. Michał Szerszeń:
- wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie.

Chór - naucz. Maria Arkusz:
- wyróżnienie w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Nowej Hucie,
- wyróżnienie dla Marii Arkusz za interesujące opracowanie wokalno-instrumentalne w III Śląskim Festiwalu Chórów szkół Muzycznych I st. w Katowicach.

Paulina Koza kl. I/4 - klasa perkusji – naucz. Bartłomiej Szczepański:
- wyróżnienie w III Olkuskim Konkursie Perkusyjnym „Młody Perkusista”.

Emilia Prządo kl. I/4 – naucz. Michał Szerszeń:
- wyróżnienie w  III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Klarnet-Saksofon w Sosnowcu.