Wśród licznych polskich miast, które w sobotę 3 września włączyły się w piąte już Narodowe Czytanie, nie zabrakło Olkusza. Tego dnia na plenerowej scenie w samym sercu starówki „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza czytali aktorzy i znane z lokalnego życia publicznego osoby. Organizacją tego szlachetnego przedsięwzięcia w naszym mieście po raz kolejny zajęła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, a wsparcia udzielili jej: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 4, IV Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu.

Narodowe czytanie 2016 w Olkuszu

Zainicjowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku Narodowe czytanie „Pana Tadeusza” spotkało się z takim zainteresowaniem, że na stałe weszło do kalendarza patriotycznych imprez. Cieszyć powinno każde, szczególnie tak medialne przedsięwzięcie, służące popularyzacji czytelnictwa w naszym kraju. Wedle danych Komisji Europejskiej aż 44% rodaków ani razu nie sięgnęło po książkę przez cały rok. Pocieszeniem dla mieszkańców Olkusza niech będzie fakt, że tutejsza Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna uznana została przez Instytut Książki za najlepszą w całej Małopolsce.

Jolanta Zięba

Jolanta Zięba, dyrektor tej znanej z aktywności placówki, powitała gości olkuskiego Narodowego czytania wraz z dr. Przemysławem Kanią, aktorem, reżyserem, pedagogiem artystycznym i niestrudzonym animatorem kultury, laureatem m. in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Przemysław Kania

On też, zanim na Rynku rozbrzmiały pierwsze zdania z „Quo vadis”, przedstawił słuchaczom treść okolicznościowego listu Prezydenta Andrzeja Dudy i zaprosił na scenę pierwszą czytającą tego dnia osobę: Bożenę Krok - Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz ds. społecznych.

Bożena Krok

Dr Przemysław Kania również włączył się w czytanie. Oprócz wyżej wymienionych do tegorocznej edycji Narodowego czytania w Olkuszu zaproszeni zostali: Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz; Wojciech Trela – aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, aktor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie; Paweł Kowalczyk - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie; Magdalena Siudyka – artystka występująca w Teatrze Wolandejskim w Warszawie; Igor Hamerlik – uczeń Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu, laureat konkursów recytatorskich, tegoroczny powiatowy „Mistrz Pięknego Czytania”; Piotr Grojec – Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu; Artur Gotz – aktor i wokalista, absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu, aktualnie aktor scen Warszawy i Łodzi, laureat Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej oraz nagrody „Wokalista Roku 2015”; Marida Zoń – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu; Olgerd Dziechciarz – pisarz, dziennikarz i historyk, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; Mikołaj Kluczewski – absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, najlepszy mówca Szkoły Debaty (2016); Mirosław Jurczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu; Jolanta Kluczewska – Kierownik Działu Gromadzenia i Udostępniania Zbiorów PiMBP w Olkuszu.

Czytajacy na Narodowym czytaniu 2016 w Olkuszu

Klimat lektury podkreślany był subtelnie sącząca się z głośników na Rynek, stosownie do treści „Quo vadis” dobraną muzyką, a także kostiumami w starorzymskim stylu, w które odziali się niektórzy czytający.