W listopadzie ubiegłego roku odbył się pierwszy happening z cyklu pt. „Gdzie mieszka sztuka?”. Poświęcony był malarstwu. Podczas kolejnych, comiesięcznych spotkań, instruktorzy MOK wprowadzali dzieci w tajniki muzyki, tańca oraz teatru cieni. W ubiegłą środę, 22 marca 2017 r., w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu podczas piątego już spotkania mali uczestnicy poznawali poprzez zabawę świat sztuki rysunku.

Gdzie mieszka sztuka? - spotkanie z kreską

Chętnych do zgłębiania tajników tworzenia za pomocą kreski nie brakowało. Przewodniczką była im instruktor Wioletta Sarota-Stach, prowadząca w MOK zajęcia plastyczne i ceramiczne, a pomagała jej instr. Beata Nowak. Zanim dzieci oddały się tworzeniu, wyświetlone zostały im filmowe impresje z poprzednich spotkań cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” oraz odcinek ongiś bardzo popularnego animowanego serialu pt. „La Linea”. Niezorientowanym wyjaśniamy, że „La Linea” to krótkie opowieści o perypetiach postaci narysowanej jedną kreską w świecie stworzonym również z jednej, i to tej samej kreski. Film ten można znaleźć w Internecie. Podczas spotkania w MDK dzieci obejrzały odcinek o przygodach głównego bohatera z wielbłądem.

Gdzie mieszka sztuka? - spotkanie z kreską

Nie przypadkowo właśnie ten, bowiem tematem rysunkowego happeningu była pustynia. Najpierw uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Zadanie pierwszej polegało na narysowaniu nieba,

Gdzie mieszka sztuka? - spotkanie z kreską

zaś druga miała stworzyć obraz pustyni.

Gdzie mieszka sztuka? - spotkanie z kreską

Prace powstawały na dużych arkuszach papieru, a kiedy były już gotowe zostały zawieszone na konstrukcji służącej do montażu scenicznych dekoracji.

Gdzie mieszka sztuka? - spotkanie z kreską

Na tym jednak nie zakończyło się tworzenie dzieła, bowiem dla małych rysowników przygotowana została jeszcze jedna niespodzianka – kostiumy stosowne do tematu powstałej podczas tego spotkania scenografii.

Gdzie mieszka sztuka? - spotkanie z kreską

Przebrani w nie, niczym Beduini, stanęli na tle nieba, wydm, piramid, no i oczywiście wielbłądów, tym samym uzupełniając i ożywiając obraz. Była to też dobra okazja do wspólnego zdjęcia.

Gdzie mieszka sztuka? - spotkanie z kreską

Do zobaczenia na następnym spotkaniu z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?”. O jego terminie i dziedzinie sztuki, której będzie poświęcone poinformujemy już wkrótce.