Wtorkowym wieczorem, 11 kwietnia 2017 r., w otoczeniu wystawy Fotograficy Olkuscy spotkali się pasjonaci utrwalania na zdjęciach ulotnych widoków i niepowtarzalnych zdarzeń. Tego dnia każdy mógł pokazać swoje prace i podyskutować o tym, jak można by lepiej ująć dany temat lub dlaczego akurat to zdjęcie inni uznali za bardzo dobre. Ponad dwie godziny olkuszanie i gość z grupy fotograficznej w Sławkowie wymieniali się doświadczeniami i uczyli od siebie nawzajem podczas spotkania "Patrzę, widzę, dostrzegam" w pawilonie MOK-Centrum Kultury.

Rozmowy o fotografii pt. Patrzę, widzę, dostrzegam

Powitała ich inicjatorka spotkania Grażyna Praszelik-Kocjan – kierownik Działu Muzealno-Regionalnego Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Po krótkim wstępie z cytatem o filozofii fotograficznej sztuki oddała głos i projektor do wyświetlania zdjęć uczestnikom. Był wśród nich Adam Sowula. Chyba nikt w Olkuszu nie jest tak jednoznacznie i powszechnie kojarzony z fotografią, jak właśnie on, instruktor MOK, autor licznych wystaw, laureat m. in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Rozmowy o fotografii pt. Patrzę, widzę, dostrzegam

On też jako pierwszy pokazał kilkanaście swoich zdjęć ujętych w cykle tematyczne. Były to chmury oraz impresje olkuskie z gatunku fotografii ulicznej. Autor opowiadał o zastosowanych technikach, zdradzał tajniki warsztatu, wyjawił nawet drobne manipulacje dokonane w obrazach za pomocą aplikacji graficznej. Pokaz ten stał się okazją do zwrócenia uwagi na zagadnienie kompozycji barwnej, unaocznił też uczestnikom spotkania, jak świadome zastosowanie filtrów artystycznych może uatrakcyjnić zdjęcie, pod warunkiem, że podkreśli jego nastrój, a nie będzie tylko niczym nieuzasadnionym udziwnieniem.

Rozmowy o fotografii pt. Patrzę, widzę, dostrzegam

Dowcipem i zdrowym dystansem do własnych zdjęć zachęcił pozostałych uczestników, którzy tego wieczoru zaprezentowali m. in. zaskakujące scenki z wyprawy do Indii, urzekające górskie pejzaże, oryginalny reportaż z odpustu przy zabytkowym klasztorze, pełne abstrakcyjnych form i żywiołu ognia obrazy z huty. Była też prezentacja z podkładem muzycznym. Rozmaitość tematów i form ich ujęcia, a także żywe, nie pozbawione humoru dyskusje sprawiły, że czas mijał na spotkaniu tym bardzo szybko. A trwało ono ponad dwie godziny.

Chętnych na spotkania z fotografią zapraszamy do Pracowni Fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii. Więcej informacji o nich znaleźć można na stronie www.mok.olkusz.pl.