Który to już spektakl Sekcji Teatralnej MOK w reżyserii Stanisławy Szarek? Nikt ich dotąd nie zliczył, ale z szybkiej kalkulacji lat pracy oraz ilości rocznie opracowywanych sztuk wynika, że w niedzielę 19 czerwca 2016 roku olkuszanie obejrzeli przygotowane pod jej kierunkiem 150. przedstawienie! Tego dnia po raz pierwszy publicznie wystawiony został „Król Żaglonosy” - pełna dynamicznych zwrotów akcji bajka opowiadająca o... szczęściu. Niedzielna premiera okazała się wyjątkową nie tylko z wyżej wymienionych powodów, lecz również dlatego, że stanowiła podsumowanie roku pracy Sekcji Teatralnej MOK.

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

Tytułowego bohatera sztuki poznajemy, gdy zasiada na tronie podupadającego królestwa. Rządy sprawuje wyłącznie formalnie, a ze stanu swego państwa nawet nie zdaje sobie sprawy. O niewiedzę tę dbają faktycznie rządzący za pomocą intryg Stryjowie Króla Żaglonosego.

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

Beznadziejne trwanie w tym smutnym stanie zmienia nagle porwanie monarchy przez piratów, dokonane na zlecenie krewnych dążących do przejęcia władzy. Wraz z Królem ofiarą kidnapingu przypadkowo zostaje też Szczur. W dzielonej z Żaglonosym niewoli zwierzak ten, wbrew obiegowym opiniom szlachetny i mądry, zadaje monarsze pytania o szczęście. Król początkowo pytań tych nie rozumie, a kiedy zastanawia się nad nimi głębiej, to nie potrafi udzielić na nie odpowiedzi.

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

Czym jest szczęście i gdzie go szukać? Kolejne zaskakujące przygody obu głównych bohaterów przynoszą wreszcie wyjaśnienie. Zanim to jednak nastąpiło Król i Szczur muszą najpierw w drewnianej bali przemierzać wzburzone morze, potem popaść w kolejną niewolę u Króla Babula rządzącego podwodną krainą,

jeszcze później poszukiwać Strażnika Szczęścia na wyspie Pcheł,

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

wreszcie zabłądzić na egzotyczny targ

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

i gościć u ekscentrycznego arystokraty, którego córka - Księżniczka Moja – niemal uszczęśliwi wreszcie Króla Żaglonosego.

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

Niemal dlatego, że monarsze wciąż nie daje spokoju troska o losy jego kraju. Ostatnia podróż, właśnie do jego państwa, przynosi dobre nowiny i pełnię szczęścia. Szczęście okazuje się być tym radosnym i upragnionym, co możemy dać innym lub od nich otrzymać.

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

Świetna dykcja i emisja głosu młodziutkich aktorów, mimika oraz ruch sceniczny harmonijnie zgrane z przekazywanymi za pomocą dialogów treściami, do tego pomysłowa scenografia wspierana wyświetlanymi na ekranie kinowym zdjęciami, dały w efekcie bardzo udaną premierę.

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

O wrażeniach widzów świadczyły długie i gorące brawa na zakończenie spektaklu. Po nich nastąpiły podziękowania od zespołu Sekcji Teatralnej dla Stanisławy Szarek za rok wspólnej pracy i kolejne oklaski.

Olkuska premiera Króla Żaglonosego

My dodajmy jeszcze specjalne brawa dla Igora Pałki, jury tegorocznych „Teatraliów” zaliczyło jego rolę Szczura do najlepszych kreacji aktorskich festiwalu.

Reżyseria: Stanisława Szarek

W rolach głównych wystąpili:
Kuba Salwiński – Król Żaglonosy,

Kostiumy:
Stanisława Szarek,
Beata Nowak.

Dźwięk i obsługa informatyczna:
Łukasz Węglarz.

Światło: