23 września w MOK-Centrum Kultury odbyły się warsztaty pszczelarskie dla dzieci i dorosłych, w tym członkiń okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich w ramach projektu EtnoPiknik’20. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

p1

Zewsząd słychać apele, że istnienie pszczół jest zagrożone. Liczebność populacji wielu gatunków spada. Jest ich coraz mniej, a bez tych małych owadów, kojarzących się nam sielsko z kwiatami i łąką, także i nasze życie stanie pod znakiem zapytania, bowiem pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Aby mądrze pomagać w ratowaniu pszczół, trzeba wiedzieć o nich coś więcej.

p2

Uczestnicy naszych warsztatów pszczelarskich poznali funkcjonowanie pszczelej rodziny i pasieki, budowę ula i narzędzia pszczelarza. Mogli też przymierzyć jego strój, który chroni przed użądleniami i skosztować prawdziwego miodu, którego nie da się wyprodukować w żadnym zakładzie przemysłowym. Dowiedzieli się sporo o rodzajach miodu, pyłku kwiatowym, propolisie i mleczku pszczelim, które od wieków znane są i cenione z powodu swoich leczniczych właściwości.

p4

Pamiątką z warsztatów były własnoręcznie zrobione świece z prawdziwego wosku. Ciepłego zapachu i naturalnego piękna takiej świecy nie zastąpi żadna świeca zapachowa, tak jak sztuczny miód nie zastąpi prawdziwego.

2020 NCK dofinans etnopolska RGB