Wszyscy kochają szewczyka Dratewkę! Jest niekwestionowaną gwiazdą przedstawienia „O straszliwym smoku, dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”, które przez dwa dni – 3 i 4 grudnia - prezentowała Grupa Teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu pod kierownictwem Stanisławy Szarek.

DSC 0046 1

DSC 0032 1

DSC 0008

DSC 0022 1

Przedstawienie, odegrane trzykrotnie przy pełnej sali i zachwyconej publiczności, było jak prezent mikołajkowy. Niecierpliwie oczekiwane i przynoszące radość. Publiczność, zależnie od wieku, była zachwycona z różnych powodów, ale szczerze. Młodzi aktorzy dali z siebie wszystko, a nawet więcej, a ich żywiołowa gra chwytała za serce. Gdy rozsunęła się kurtyna i na scenie ukazała się piękna królewna w zwiewnej sukni, dzieci wydały spontaniczne „Aaaach...”.

DSC 0012

DSC 0040 1

IMG 7460 1

Niezapomnianą kreację stworzył szewczyk Dratewka urzekając swoim naturalnym wdziękiem; wszyscy artyści grali wspaniale: Baj i para królewska, królewna, żywiołowa czarownica i zmartwiona ochmistrzyni, Szara Godzinka i podszyci strachem rycerze, Świerszczyk i dzieci, brykający Siwek Złotogrzywek, czarny kot i groźny smok.   

DSC 0043 1

DSC 0055 1

IMG 7493 1

IMG 7633 1

Pisząc tę sztukę Maria Kownacka, jedna z najpopularniejszych autorek sztuk i książek dla dzieci i młodzieży, użyła barwnego, prostego i dowcipnego języka, zrozumiałego nawet dla małych dzieci. Znakomita muzyka Jana Wesołowskiego i pogodne piosenki brzmiały w uszach długo po zakończeniu przedstawienia. Brawa i owacje na koniec były najlepszą nagrodą dla młodych artystów.

IMG 7531 1

IMG 7589

DSC 0070 1

Taki sukces wymaga wielu miesięcy ciężkiej pracy. I to nie tylko aktorów, ale przede wszystkim reżysera. I scenografów. A później całej ekipy technicznej.

IMG 7661 1

Przedstawienie reżyserowała znakomita Stanisława Szarek prowadząca Pracownię Teatralną MOK, scenografię zawdzięczamy Wioletcie Szarocie-Stach i Zdzisławowi Kordybalskiemu, piękne solo na skrzypcach grał Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego, a wystąpili:

Szewczyk: Igor Pałka;

Baj: Krzysztof Kulig;

Królewna: Aleksandra Cebo;

Czarownica: Małgorzata Węgrzyn;

Szara Godzinka: Zuzanna Jochemczyk;

Świerszcz: Hanna Grzebinoga;

Król Gwoździk: Kuba Salwiński;

Królowa: Julia Włodarczyk;

Ochmistrzyni: Katarzyna Grabowska;

Kot: Aleksandra Rasiak;

Siwek Złotogrzywek: Krzysztof Kulig;

Smok: Amelia Grzanka;

Rycerze: Maksymilian Wójcicki i Krystian Goraj;

Marysia: Nela Dudek;

Tomek: Bartek Brodziński.

A po spektaklu... wciąż jeszcze pełne emocji rozmowy, żarty, przyjacielskie docinki, uwagi reżysera, ufundowana przez MOK pizza i napoje. 

DSC 0092

DSC 0100