I doczekaliśmy się! Nie tylko Kraków ma swój konkurs szopek. 5 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury – Centrum Kultury w Olkuszu odbyło się rozstrzygnięcie I Olkuskiego Konkursu Szopek i Wianków Bożonarodzeniowych.

DSC 0698

Konkurs przeznaczony był dla szkół podstawowych; każda mogła zgłosić jeden zestaw złożony z wianka i szopki.

DSC 0704DSC 0705

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napłynęły piękne prace. Niektóre z nich wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły, zawierające mistrzowsko zminiaturyzowane przedmioty – pod tym względem prawdziwym arcydziełem jest szopka zaprezentowana przez Szkołę Podstawową z Braciejówki. Najokazalsza szopka wykonana jest w większości z zapałek... iście benedyktyńska praca.

DSC 0709

Nagrodzone szopki tworzą malowniczą wystawę zaaranżowaną przez Klaudię Zub-Piechowicz.   

DSC 0671

Spotkanie otworzyła Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego niezwykle ciekawym i barwnym wykładem o historii i tradycji szopek.

DSC 0002

DSC 0013

Potem nastąpiło rozdanie nagród; jury w składzie: Klaudia Zub-Piechowicz oraz Wioletta Sarota-Stach wybrało zwycięskie prace:

I miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu,

II miejsce ex aequo: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu i Szkoła Podstawowa w Braciejówce,

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Witeradowie.

Dodatkowa prezentacja: Szkoła Podstawowa w Gorenicach.

DSC 0020

Jako nagrody szkoły otrzymały karnety do muzeów oraz udostępnienie Padoku na ognisko integracyjne pod Zamkiem w Rabsztynie.

DSC 0023

Młodzież szkolna, po obejrzeniu ekspozycji, popijała zimową herbatę zagryzaną ciasteczkami i już miała pomysły na przyszłoroczny konkurs.

DSC 0029

Szopki będą ozdobą wigilii mieszkańców na Rynku 17 grudnia.

DSC 0703

DSC 0701

Warto obejrzeć tę niezwykłą wystawę – zapraszamy w godzinach otwarcia do 18 stycznia 2018 roku – MOK-Centrum Kultury, ul. Szpitalna 32.

DSC 0016