Trwa Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2021”. Wieczorem 25 lipca w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbył się recital organowy transmitowany również online.

DSCF1242

Miłośnicy muzyki organowej, powitani przez ks. Mieczysława Miarkę, proboszcza parafii pw. św. Andrzeja i Lidię Kalecińską, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu, przygotowali się na ucztę muzyczną i pogłębienie wiedzy o ponad czterystuletnich organach olkuskich.

DSCF1244

Dr hab. Krzysztof Urbaniak – dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Organowego, wygłosił kolejną część autorskiej prelekcji o zabytkowym instrumencie. Tym razem opowiedział o piszczałkach, stanowiących serce organów. Dwa tysiące piszczałek umieszczonych rzędami wewnątrz instrumentu wykonanych jest w 99% z ołowiu z domieszką innych metali zwiększających ich trwałość.

DSCF1250

Swój wykład wspierał cytatami z księgi wydatków i wpływów fary olkuskiej, która została odnaleziona w trakcie prac nad konserwacją instrumentu. Jest to szczegółowa i niezwykle cenna dokumentacja dostarczająca wielu informacji o historii powstania organów.

DSCF1283

Na organach grał Radosław Kuliberda, absolwent AM w Łodzi, laureat wielu konkursów organowych. Utwory barokowych kompozytorów otworzył i zamknął własnymi improwizacjami.