Autorzy prac na wystawie Fotograficy Olkuscy 2016Szósta edycja jakiegoś wydarzenia nie jest szczególnym powodem do świętowania, ani to pierwsza, ani okrągła, np. dziesiąta. Mimo to pawilon wystawowy Centrum Kultury MOK wypełnił się w piątek 11 marca 2016 r. tłumem, przez który należało cierpliwie przedzierać się, by móc obejrzeć przyczynę tak licznego zgromadzenia – 6. wystawę „Fotograficy Olkuscy”. W opinii kuratora Antoniego Kreisa tegoroczna zdecydowanie przewyższa poziomem prac poprzednie.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2016

Artysta fotografik, członek ZPAF, no i opiekun wszystkich dotychczasowych wystaw „Fotograficy Olkuscy” podkreślił podczas wernisażu, że po raz pierwszy ani jednego spośród zgłoszonych zdjęć nie odrzucił. I to bynajmniej nie z powodu mniejszej ich ilość. W katalogu wystawy Antoni Kreis napisał: „(...) olkuszanie potrafią patrzeć na świat przez obiektyw, więcej: potrafią i mają o czym opowiadać za pomocą swoich magicznych skrzynek”.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2016

Dodał też, iż wszyscy zasługują na choć kilka zdań komentarza, lecz zarówno z natury swej ograniczone ilość miejsca w katalogu i czas przemów na wernisażach wymuszają skupienie się na robiących największe wrażenie. Tak dostrzeżeni zostali: Anna Niewiadomska i Adam Sowula. Zdjęcie Anny Niewiadomskiej znalazło się na honorowym miejscu w pawilonie CK, a w okolicznościowym wydawnictwie Antoni Kreis określił jej fotografię, jako „piękny spadek” po Janie Bułhaku.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2016

Adam Sowula jest postacią w olkuskim środowisku fotograficznym tak popularną, a twórczość jego tak jest przez wielu ceniona, że dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem wyróżnienie go przez kuratora wystawy. Dodajmy, że wystawy, której Adam Sowula jest inicjatorem i współorganizatorem. A ponieważ na co dzień prowadzi zajęcia w Sekcji Fotograficznej MOK, gdzie warsztat swój doskonali m. in. Anna Niewiadomska, toteż i on podczas piątkowego wernisażu kilka słów poświęcił jej dokonaniom. Krótkie wystąpienie otwierające wystawę zakończył jak zwykle oryginalnie: - I co? Niech żyje fotografia!

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2016

Wśród zdjęć zgromadzonych na szóstej wystawie „Fotograficy Olkuscy” najwięcej jest portretów i pejzaży. To bez wątpienia ulubione tematy uczestników zarówno tej, jak i poprzednich edycji. Antoni Kreis znów zwrócił uwagę na brak „mocnych”, jak się wyraził, reportaży. Było to jednak jedyne jego zastrzeżenie. Tegoroczna prezentacja dorobku 67. związanych z naszym miastem pasjonatów fotografii zyskała wysoką ocenę w oczach kuratora.

Kwiaty dla kuratora wystawy

Szczególny powód do dumy mają twórcy wymienieni przez niego w katalogu wystawy: Adam Sowula, Katarzyna Kluczewska, Barbara Sygulińska, Klaudia Zub-Piechowicz, Anna Niewiadomska, Tadeusz Barczyk, Justyna Wadas, Grzegorz Kłeczek, Łukasz Dwornik. Gabriela Knechciak, Andrzej Karoń, Agnieszka Piktas, Przemysław Reinfus, Emilia Kotnis-Górka, Wojciech Sopniewski i Łukasz Ćmiel. Dokonując tego wyróżnienia Antoni Kreis podkreślił, że nie tylko oni zasługują na uznanie, bowiem wszystkie prace godne są uwagi.

Podczas wernisażu skomplementowane zostały również autorki aranżacji wystawy: Klaudia Zub-Piechowicz i Wioletta Sarota-Stach.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2016

Wystawę „Fotograficy Olkuscy 2016” oglądać można w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 jeszcze przez blisko miesiąc.

Autorzy prac na wystawie Fotograficy Olkuscy 2016

Autorzy prac zgromadzonych na wystawie „Fotograficy Olkuscy 2016”:
Adam Sowula,
Agnieszka Nowakowska,