9 listopada w południe w chacie Kocjana w Rabsztynie odbyło się spotkanie przedstawicielek kół gospodyń wiejskich z powiatu olkuskiego.

DSC 0784DSC 0786

Gospodynie z Kosmolowa, Braciejówki, Osieka i Bogucina Małego przy pomocy Grażyny Praszelik-Kocjan z MOK-Centrum Kultury, zajęły się pieczeniem w tradycyjnym piecu chlebowym.

DSC 0788DSC 0792

Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Chleb jest symbolem pożywienia, pomyślności i dostatku. Odrywa ważną rolę we wszystkich uroczystościach związanych ze świętami, w obrzędach, wierzeniach, legendach…

DSC 0793DSC 0796

Podczas wypieku chleba w izbie nie powinien przebywać nikt oprócz kobiet. Przed rozpoczęciem wyrabiania ciasta gospodyni czyniła znak krzyża, podobnie znaczono chleb przed włożeniem do pieca oraz przed pokrojeniem nowego bochenka.

DSC 0805DSC 0814

Nasze gospodynie najpierw upiekły podpłomyki z różnymi dodatkami. Chleb, włożony na drewnianej łopacie do mocno nagrzanego pieca, piekł się znacznie dłużej i był gotowy do degustacji podczas inscenizacji historycznej, która odbyła się pod chatą Kocjana po południu.

DSC 0803DSC 0816

Gospodynie w podziękowaniu za podzielenie się swoim kunsztem otrzymały piękne poplenerowe kalendarze z rąk Kierownika MOK-Centrum Kultury, Wojciecha Ozdoby.